قیز قالاسی (قلعه دختر) باکو

قیز قالاسی (قلعه دختر) باکو در قسمت مرکزی این شهر قرار گرفته است. این قلعه باستانی ۲۹٫۵ متر ارتفاع دارد در قرن ۱۲ میلادی به شکل کنونی تکمیل شده است، در سال ۲۰۰۱ به ثبت جهانی میراث یونسکو رسید.  تاریخ این قلعه با ایران نیز مرتبط است زیرا در دوره ساسانیان بود که بنای اولیه قلعه دختر پایه گذاری شد و از همان زمان مکانی مورد احترام برای زرتشتیان بوده و برای مراسم مذهبی مورد استفاده قرار می گرفته است.

قلعه دختر یکی از مهمترین مکان های باستانی کشور آذربایجان و شهر باکو به حساب می آید. به قدری این مکان مهم است که تصاویری از آن بر روی پول رایج این کشور و همین طور تمبر های پست مشاهده می شود.

 

 

قلعه دختر مانند موزه‌ای، جلوه معماری قرن دوازدهم هجری در باکو است که در کنار کاخ شروانشاهان مجموعه ایچری‌شهر توانسته است به خاطر نمایندگی دوره معماری قرن دوازدهم، در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار بگیرد.

اگر وارد قلعه بشوید و از پله ها بالا بروید و وارد پشت بام شوید، شهر باکو زیر پای شماست و از آنجا منظره دریای خزر را در برابر چشمانتان دارید.  در ایام جشن نوروز هم در بالای برج آتشی روشن می شود که در شب جلوه بسیار زیبایی دارد.

 

تاریخچه قیز قالاسی (قلعه دختر) باکو

اول بیایید بدانیم که چرا نام این قلعه دختر است. داستانی وجود دارد که دلیل آن را برای ما فاش می سازد. می گویند دختر خان باکو خود را از بالای آن به پایین انداخته است و برخی نیز می گویند خواهر او بوده است. دلیل این کار دختر پادشاه، زندانی شدن توسط برادرش بوده است. 

این قلعه در جنوب شرقی شهر باکو قرار گرفته است. به گذشته سفر کنید، به دوران پارینه سنگی، می گویند این منطقه برای اولین بار در آن دوران شناخته شده است. این قلعه از قرن ۱۲ مورد استفاده قرار گرفته است.  طبق نظر تاریخدانان قلعه دختر در دو دوره ساخته شده است: یکی در قرن های ۵ و ۶ میلادی و دیگری در قرن ۱۲. 

در زمان قدیم قلعه ی دختر مکانی بود برای نیایش آناهیتا، و زرتشتیان به این مکان برای زیارت می آمدند. 

طبق تحقیقاتی که در سال ۱۹۶۲ و ۱۹۶۳ بر روی این قلعه صورت گرفت بنا بر روی یک سنگ که بر روی بستر دریا قرار گرفته است ساخته شده. بسیار جالب است که بعد از گذشت سالیان سال این قلعه هنوز پا برجاست. 

این قلعه حدود ۱۴ متر در داخل زمین فرو رفته است و این موضوع خیلی جالب است که بنایی ضد زلزله می باشد. 

جنس دیواره های قلعه از سنگ می باشد و زمانی که به این مکان می روید متوجه عمر طولانی آن خواهید شد.

 

معماری قیز قالاسی (قلعه دختر) باکو

این برج معماری زیبا و منحصر بفردی دارد. حتی از این قلعه به عنوان یکی از بهترین و زیباترین جاذبه های تاریخی شهر باکو یاد می کنند. جنس این قلعه از سنگ می باشد و تمامی قسمت های قلعه نیز از سنگ ساخته شده است. 

داخل این قلعه به گونه ای ساخته شده است که می تواند ۲۰۰ نفر را در خود جای دهد. قسمت شرقی این قلعه دیدی مناسب رو به آسمان دارد و برخی میگویند از این قلعه نیز برای علم نجوم نیز استفاده می شده است. 

در ورودی این قلعه بصورت دوگانه ساخته شده است و بعد از ورود با سقف های بلند مواجه خواهید شد. 

زمانی که از پله های سنگی به سمت بالای قلعه حرکت می کنید پنجره های کوچکی را می بینید که بر روی دیوار ها قرار گرفته اند.

تور هوایی باکو و تور زمینی باکو را از ما بخواهید. ۰۲۱۷۱۰۵۷۸۹۸