کاخ شیروانشاه باکو

کاخ شیروانشاهان، نگین ایچری‌شهر باکو

در جنوب شرقی شهر باکو و نزدیک به ساحل دریای خزر، منطقه‌ای است محصور میان خیابان­های کیچیک قلعه (قلعه کوچک) و نفتچیلر که در میان خود آذربایجانی‌ها،  به “ایچری شهر” و در زبان انگلیسی به   Old city  شناخته می­‌شود و منطقه تاریخی باکو به حساب می­‌آید.  قدمت این منطقه را حدود قرن ۱۲ میلادی تخمین زده­‌اند و بسیاری از موزه‌ها و اماکن تاریخی، هتل­ها و رستوران­های باکو در این قسمت از شهر قرار دارد.

 

 

کاخ شیروانشاه

یکی از مهمترین مجموعه­های داخل در ایچری شهر، کاخ شروانشاهان یا به قول آذری‌ها “شروانشاهلار سرایی” است که برخی از مورخان، تاریخ بنای آن را حدود سال ۱۴۱۱ میلادی توسط شاه شیخ ابراهیم اول می‌دانند. کاخ شروانشاهان مجموعه­ای باستانی شامل ساختمان قصر اصلی، مسجد یک­مناره شاه، چنبره دفن، دروازه مراد، پورتالی در ضلع شرقی، مقبره سید یحیی باکویی، مخزن آب و باقیمانده‌های حمام خانه است.

بازدید از کاخ شروانشاهان که از سال ۱۹۶۴ میلادی تبدیل به موزه مرکزی باکو شده است شما را با تاریخ معماری آذربایجان در ۶۰۰ سال پیش آشنا می‌­کند. در آنجا می‌توانید گنبدها، مناره‌ها، شبستان مرکزی، وضوخانه ، سردر­ها، دروازه­ها، و مجموعه کاملی از معماری اسلامی- قفقازی را ببینید و لذت ببرید.

 

 

چطور به کاخ شروانشاه برویم

برای رفتن به این مجموعه می­توانید از وسیله شخصی،تاکسی، اوبر، اتوبوس و مترو استفاده کنید. (نقشه مترو باکو را اینجا ببینید) اگر با وسیله شخصی رفتید بهتر است اتومبیلتان را بیرون از محوطه منطقه تاریخی پارک کنید و در میان موزه‌ها و پارک‌ها قدم بزنید تا به کاخ شروانشاهان برسید. برای رفتن با اتوبوس هم اگر در ایستگاه  old city پیاده شوید حدودا ده دقیقه پیاده ­روی خواهید داشت تاّ به آنجا برسید.

 

این کاخ همه‌روزه از ساعت ۱۰ صبح الی ۱۷ به روی گردشگران گشوده است و قیمت بلیط آن برای افراد بزرگسال ۶ منات می‌باشد.

 

 

 

در نزدیکی مجموعه شروانشاهان، موزه‌هایی همچون موزه هنر باکو، موزه‌های کتاب‌های مینیاتوری، کاخ شاه، دروازه شهر قدیم، قرار دارند و در اطراف این مجموعه تعداد زیادی رستوران و کافه قرار گرفته اند که بازدید و گردش در این منطقه تاریخی را برای شما لذت‌بخش‌­تر خواهند کرد.