آب و هوای باکو

دانستن آب و هوای باکو برای مسافرانی که عازم این شهراند دارای اهمیت است. باکو، پایتخت جمهوری آذربایجان، با مختصات جغرافیایی ۴۰°۲۳′۴۳″ شمالی ۴۹°۵۲′۵۶″ شرقی بر ساحل غربی دریای خزر قرار گرفته است. ارتفاع باکو از سطح دریا ۲۸۰۰ متر است و بادهای شدیدی در آن می‌وزد به طوری‌که به شهر بادها معروف است.
باکو در منطقه ای نیمه‌خشک واقع شده و مقدار بارش سالیانه باران در آن ۲۱۸ میلی‌متر است. برای این که بتوانید مقایسه کنید باید اشاره کنیم که مقدار بارش سالانه باران در تهران ۲۳۲ میلی¬متر است؛ یعنی تهران و باکو از نظر میزان بارش سالانه تقریبا در یک ردیف قرار می‌گیرند. فصل بارش در باکو از اکتبر (مهر) شروع می‌شود و تا می (اردیبهشت) ادامه دارد.

باکو اگر چه در ساحل دریای خزر قرار دارد اما به علت بادهایی که در آن می‌وزد رطوبت هوا چندان بالا نیست با این‌حال در زمستان و نیمه اول بهار هوا معمولا نیمه ابری است.
گرم‌ترین ماه سال در باکو جولای (تیر ماه) و سردترین ماه سال ژانویه (دی ماه) است. با این حال باکو آب و هوایی معتدل دارد و در گرم ترین روزهای سال به ندرت از ۳۰ درجه بالاتر می‌رود و حداقل دما در سردترین روزهای سال به ندرت در زیر صفر باقی می‌ماند. بیشتر بارش در باکو به صورت باران است و در روزهای از ماه ژانویه و فوریه گاهی برف می‌بارد.

 

آب و هوای باکو در نوروز

ایام نوروز برابر است با دهه آخر ماه مارس. همانطور که در جدول زیر می‌بینید میانگین بالاترین دما در ماه مارس باکو ۹٫۲ درجه و میانگین کمترین دما در ایام نوروز باکو ۴٫۲ درجه است. پس بهتر است اگر در ایام نوروز عازم باکو هستید حتما لباس گرم همراه خودتان داشته باشید تا از گزند باد و باران در امان بمانید.