امنیت در طی سفر به آذربایجان

شهر باکو و کشور آذربایجان یکی از امن ترین کشورهای منطقه است. آمار جرم و جنایت این کشور پایین است و مردم شهر هم مهمان نواز و محترم و خونگرم هستند و معمولا با گردشگران رفتار خیلی خوبی دارند. شاید یکی از دلایل علاقه مند شدن ایرانی ها به این شهر، همین ویژگی و خصلت شان باشد. 

آذربایجان از لحاظ شاخص جهانی امنیت، تنها یک پله پایین تر از ایران ایستاده است.همچنین این کشور از لحاظ امنیت از کشورهایی مانند هند، ترکیه، اوکراین و روسیه در درجه ی بالاتری قرار می گیرد.

جالب آن که نرخ جرم هایی چون دزدی، کیف قاپی، پخش مواد مخدر و … نیز در شهر باکو بسیار پایین است.همچنین طبق آمار، پیاده روی در روز و شب در این شهر بسیار بالا می باشد.

با این حال با رعایت نکاتی چند برای حفظ امنیت، چیزی را از دست نمی دهید:

اگر با خود پول نقد همراه دارید (که طبیعتا باید همراه داشته باشید) در مکان های شلوغ مواظب جیب و وسایل خود و به خصوص کیف قاپ های حرفه ای باشید و شب تنهایی بیرون نروید. می توانید هرگونه جرم وخلافی را در ایستگاه های محلی پلیس گزارش دهید و یا با شماره ۱۰۲ تماس بگیرید. اگر می خواهید به ایستگاه پلیس بروید برای صحبت کردن حتما کسی را برای ترجمه حرف هایتان، همراه ببرید. یادتان باشد هیچ گاه برگه ای را که متوجه نمی شوید چیست امضا نکنید.