با بزرگراه آستارا باکو بیشتر آشنا شوید

سه شنبه ۱۸ سپتامبر بود که الهام علی‌اف، رئیس جمهوری آذربایجان، طی مراسمی بزرگراه آستارا-باکو را افتتاح کرد. تا قبل از گشایش این بزرگراه، رفت آمد از آستارا به باکو و برعکس، از طریق جاده‌ای قدیمی انجام می‌شد. این جاده کیفیت چندان خوبی نداشت و عرض کم آن باعث می‌شد تا مسافران رغبت زیادی به استفاده از آن نداشته باشند.
افتتاح بزرگراه آستارا-باکو باعث شده تا مسیر ترانزیتی ایران-آذربایجان-روسیه از کیفیت بسیار بالاتری برخوردار باشد. به طوری‌که کشور روسیه را از طریق آذربایجان و ایران به آب‌های گرم خلیج فارس متصل می‌کند.
برای مسافران تور لریک و  تور زمینی باکو هم اتوبان تازه تاسیس باکو آستارا بسیار به صرفه است؛ هم مسیر را کوتاه‌تر کرده است و هم سفر را راحت‌تر. کسانی که می‌خواهند به لریک بروند باید تا لنکران را از مسیر اتوبان بروند و از آنجا به سمت غرب بپیچند و به سمت لریک بروند.

بزرگراه آستارا باکو چند کیلومتر است

اگر سایت‌های فارسی را نگاه کنید طول بزرگراه آستارا-باکو را ۲۰۴ کیلومتر نوشته‌اند، اما کافی است که گوگل مپ را باز کنید تا ببینید مسافت آستارا باکو را چقدر حساب کرده است؛ ۲۸۴ کیلومتر. طبق عکس پایین

 

پس ۲۰۴ کیلومتر تا کجاست؟ ماجرا ساده است. فاز نهایی بزرگراه آستارا باکو از آستارا تا شهری به نام آلات (Alat) در ۸۳ کیلومتری باکو افتتاح شده که ۲۰۵ کیلومتر می‌شود. عکس پایین

 

با این حساب تمام مسیر آستارا تا باکو به صورت بزرگراه است که کل مسافت آن ۲۸۷ کیلومتر می‌شود و شما می‌توانید طی کمتر از ۳ ساعت این مسیر را بروید؛ مسیری چهار بانده با آسفالتی مناسب در میان مناظر طبیعی چشم نواز.

 

آیا در طول مسیر استراحتگاه و پمپ بنزین هم وجود دارد

حدود یک ساعت که از آستارا به سمت باکو بروید، اقامتگاهی بین راهی به نام حاج اوغلو توجه شما را به خود جلب می‌کند. این‌جا هم رستوران دارد هم هایپرمارکت، هم سرویس بهداشتی و هم پمپ بنزین. همان کنار هم پارکی ساخته‌اند که می‌توانید داخل آلاچیق‌هایش بنشینید و خستگیتان را در کنید.
قیمت غذاهای رستوران حاج اوغلو مناسب است؛ اگر خواستید چای هم بنوشید می‌توانید با پرداخت تنها یک منات خودتان و همراهانتان را میهمان یک قوری چای دبش کنید.

قیمت بنزین در آذربایجان کمی از ایران گرانتر است و مانند اکثر کشورها، قیمت یکسانی ندارد. در آذربایجان سه نوع بنزین با سه رده قیمتی وجود دارد: ۸۰ قپیک، یک منات، و ۱٫۲ منات. اگر می‌خواهید قیمت منات را بدانید، اینجا برای شما توضیح داده‌ایم.

 

آیا باید عوارض بپردازیم

شما برای عبور از این بزرگراه لازم نیست حتی یک قپیک را به عنوان عوارض بپردازید. می‌توانید با خیال راحت وارد اتوبان بشوید و با سرعت ۱۲۰ کیلومتر به سمت باکو برانید.

برای رزرو تورهای زمینی باکو و لریک با شماره ۷۱۰۵۷۸۹۸۰۲۱ ماس بگیرید.