جملاتی که هرگز نباید به مهماندار پرواز بگویید

مهماندار پرواز، کارکنان زحمت کشی هستند که وظایف سنگین و مهمی در طول پرواز بر عهده دارند. اما این افراد ملزم به انجام هر کاری نیستند و نسبت به شنیدن بعضی جملات به شدت واکنش نشان می‌دهند.

– می‌توانید از بچه‌های من مراقبت کنید 

شاید تا به حال دیده باشید بعضی از والدین وقتی سوار هواپیما می‌شوند دلشان می‌خواهد قدری چرت بزنند ، آن‌ها با خود میگویند مهمانداران در عقب هواپیما نشسته‌اند و مطمئناً خوشحال می‌شوند از کودک ما هم مراقبت کنند; اما واقعاً این‌طور نیست. مهمانداران به اندازه کافی کار برای انجام دادن دارند.

– برو و برای من فلان چیز را بیاور

شاید همه افراد آرزوی داشتن خدمتکاری شخصی را داشته باشند اما باید بدانیم که مهمانداران پرواز، آن خدمتکاری که ما همیشه آرزویش را داشته‌ایم، نیستند. گفتن جمله «برو و برای من مثلا پتو بیاور مسلما مهمانداران را بسیار عصبانی می‌کند. تنها در شرایط واقعاً ضروری دکمه بالای سرتان را بفشارید.

– می‌توانید به من کمک کنید کیف خود را بلند کنم

تصور کنید فردی هر چیزی را که لازم بوده و نبوده در چمدان خود به زور جا داده است و آن را به شدت سنگین کرده است، اکنون انتظار دارد یکی از مهمانداران چمدانش را برای او بلند کند و در محفظه بالای صندلی جا دهد. باید بدانید این کار به هیچوجه وظیفه مهماندار نیست.

در بررسی سال ۲۰۱۰ از اعضای انجمن مهمانداران پرواز، ۸۰ درصد پاسخ دهندگان به دلیل حمل وسایل مسافران در سال گذشته اظهار نارضایتی داشته‌اند؛ چراکه به دلیل انجام این کار دچار صدمات زیادی شده‌اند. از آنجایی‌ که بلند کردن وسایل مسافران و قراردادن آن‌ها در محفظه بالای صندلی جز وظایف مهمانداران پرواز تعریف نشده است بنابراین آن‌ها نمی‌توانند در صورت آسیب دیدن به خاطر بلند کردن کیف دیگران ادعای غرامت کنند.

– این نوشیدنی بسیار گران است 

نوشیدنی‌های هواپیما شاید بسیار گران باشند، اما شکایت کردن به #مهماندار #پرواز پرواز چیزی را تغییر نمی‌دهد. بعضی افراد فکر می‌کنند مسئولین خطوط هوایی قبل از افزایش قیمت نوشیدنی‌ها با مهمانداران مشورت می‌کنند! مطمئن باشید مهمانداران از فروش این نوشیدنی‌های گران‌قیمت هیچ نفعی نمی‌برند و هیچ گونه حق کمیسیونی برای آن‌ها در نظر گرفته نمی‌شود.

– یک دقیقه دیگر تلفن همراه خود را خاموش می‌کنم

خطوط هوایی مختلف سیاست‌های متفاوتی برای استفاده از وسایل الکترونیکی هنگام بلند شدن و به زمین نشستن هواپیما دارند. اما باید درنظر داشته باشید که وقتی در هواپیما هستید آنچه که مهمانداران به شما می گویند «قانون» است. بنابراین وقتی از شما می‌خواهند تلفن همراه یا لپ تاپ خود را خاموش کنید یعنی همین الان این کار را بکنید. هنگامی که شما انگشت خود را به نشانه «یک دقیقه دیگر» بالا می‌برید برای آن‌ها بی ادبی و سرپیچی از قوانین تلقی می‌شود؛ پس بهتر است این را دیگر انجام ندهید و بلافاصله وسایل الکترونیکی خود را خاموش کنید.

– امکان دارد این کیسه‌های کثیف را برایم دور بریزید

مهمانداران پرواز همواره با درخواست‌های غیر محترمانه‌ای روبه‌رو بوده‌اند. مثلاً برخی از مسافران انتظار دارند که مهمانداران کیسه استفراغ یا پوشک کثیف کودکشان را دور بیندازند
شما باید خودتان به دستشویی رفته و این گونه زباله‌ها را دور بیندازید. برخی دیگر هم هستند که این تقاضاهای غیر محترمانه را ندارند و پوشک کودکشان را خود دور می‌اندازند اما سؤال دیگری می‌پرسند؛ اینکه کجا می‌توانم پوشک بچه را عوض کنم؟ لطفاً این کار را روی میزهای تاشوی جلوی خود انجام ندهید.