حمل و نقل عمومی در باکو

یکی از مهم‌ترین دغدغه های گردشگران در هر شهری، آشنایی با شبکه حمل و نقل شهری است. این که چطور راحت‌تر، سریع‌تر و ارزان‌تر به مقصدشان برسند. باکو هم مانند بسیاری از شهرهای مدرن، از شبکه حمل و نقل گسترده‌ای برخوردار است و شما می‌توانید از انواع وسیله‌های نقلیه عمومی استفاده کنید: از خطوط مترو و اتوبوس بگیرید تا تاکسی و دو چرخه. ما در این نوشته سعی کرده‌ایم توضیحات جامع و مفیدی درباره هر آنچه از حمل و نقل شهری از قبیل تاکسی، اتوبوس، و مترو باکو انتظار دارید به شما بدهیم؛ پس با ما همراه باشید:

 

مترو باکو

خطوط مترو

مترو باکو در ۶ نوامبر ۱۹۶۷ تاسیس شده است. در حال حاضر دارای چهار خط به طول ۵۵ کیلومتر است که سه خط آن اصلی و دو خط دیگر فرعی، و در مجموع دارای ۲۵ ایستگاه است. خط یک به طول ۲۰ کیلومتر که در نقشه‌ها با رنگ قرمز مشخص می‌شود، از ایستگاه اصلانوف شروع شده و به ایستگاه ایچری شهر منتهی می‌گردد. این خط دارای ۱۳ ایستگاه است.

خط دوم مترو که با رنگ سبز تیره مشخص می‌شود به طول ۳۱ کیلومتر از ایستگاه اصلانوف شروع شده و تا ایستگاه ۲۸ می به صورت موازی با خط یک پیش می‌رود، از ایستگاه ۲۸ می از خط یک جدا شده و تا ایستگاه دارناگول ادامه می‌یابد. خط دوم دارای ۱۹ ایستگاه است. ایستگاه‌های مشترک میان خط یک و دو مترو عبارتند از: اصلانوف- احمدلی- خلقلر دوستلوقو- نفچیلر- قره قریوف- کوراغلو- اولدوز- باکمیل- نریمان نریمانف- گنجلیک- و ۲۸ می.

خط سوم و چهارم دو خط فرعی‌اند که از خطوط اصلی جدا شده و به ترمینال اتوبوسرانی و ایستگاه راه آهن منتهی می‌شوند. خط منتهی به راه آهن که با رنگ سبز روشن مشخص می‌شود از ایستگاه ۲۸ می جدا شده و پس از طی دو کیلومتر به ایستگاه راه آهن می‌رسد. خط چهارم که با رنگ بنفش مشخص می‌شود از ایستگاه معمار عجمی در خط دوم جدا شده و پس از طی دو کیلومتر به ترمینال اتوبوسرانی باکو می‌رسد.

برای تعویض خط در مترو باکو، لازم نیست هیچ هزینه‌ای پرداخت کنید یا به سکوی دیگری بروید کافیست در ایستگاه‌های مشترک از قطار پیاده شده و منتظر قطار بعدی بمانید.

متروی باکو از ساعت ۶ صبح تا ۱۲ شب کار می‌کند، اینترنت رایگان دارد و سیم‌کارت موبایل در آنجا آنتن می‌دهد. متاسفانه متروی باکو فاقد امکانات مخصوص برای ناتوانان جسمی است.

 

 

هزینه بلیط مترو باکو

هزینه بلیط هر بار استفاده از مترو ۲۰ قپیک یا ۰٫۲ منات است که با توجه به نرخ برابری حدود ۰٫۶ دلار می‌شود. برای پرداخت هزینه مترو شما باید از باکو کارت استفاده کنید.

حقوق مسافران در مترو باکو

۱- ورود کودکان زیر ۷ سال به مترو رایگان است.

۲- آوردن کالسکه کودک، اسکیت، دوچرخه کودک، چوب ماهیگیری، ساز موسیقی، و وسایل باغبانی آزاد و رایگان است.

۳- آوردن حیوانات خانگی کوچک یا پرندگان در صورتی که در قفس یا جعبه‌های مخصوص باشند آزاد و رایگان است.

۴- افراد مسن، زنان باردار، بیماران و ناتوانان جسمی، و کودکان کمتر از ۷ سال در اولویت نشستن بر روی صندلی‌های مترو باکو قرار دارند.

 

 

وظایف مسافران در مترو باکو

۱- هر کس مجاز نیست بیشتر از دو چمدان یا ساک مسافرتی با خود به مترو بیاورد و برای ساک‌های بزرگتر از ۱۲۰ سانتی متر باید هزینه پرداخت شود.

۲- مسافران موظف‌اند صندلی خود را در اختیار سالمندان، زنان باردار، بیماران و ناتوانان جسمی، و کودکان بگذارند.

۴- مسافران باید از تکیه دادن به درهای واگن، خودداری کنند.

۵- ورود افراد مست و معتاد به ایستگاه های مترو باکو ممنوع است.

۶- سیگار کشیدن در محوطه ایستگاه‌ها ممنوع است.

۷- همراه‌ آوردن حیوانات و پرندگان که تهدیدی برای مسافران دیگر به وجود آورد یا باعث ترس و وحشت آنان بشود ممنوع است.

۸- ورود افرادی که بیماری واگیردار دارند ممنوع است.

 

اتوبوس

خطوط اتوبوسرانی باکو در سراسر شهر گسترده شده‌اند و شما برای رفتن به هر نقطه‌ای از شهر به راحتی می‌توانید در نزدیکی خودتان ایستگاه اتوبوس پیدا کنید و به مقصد برسید. هزینه هر بار استفاده از اتوبوس در باکو ۲۰ قپیک و دقیقا معادل هزینه مترو است. این هزینه را هم می‌توانید با باکو کارت بپردازید و هم به صورت نقد به راننده‌ها بدهید.

ساعت کار اتوبوس های باکو معمولا از ۶ صبح شروع می‌شود و تا ۱۲ شب ادامه دارد. برای اطلاع دقیق‌تر از توزیع ایستگاه‌های اتوبوس در سطح شهر، اینجا را کلیک کنید.

 

 

تاکسی

تاکسی‌های باکو به چند دسته تقسیم می‌شوند: تاکسی‌های شهری، تاکسی‌های تلفنی، و اوبر

 

تاکسی های شهری

بیشتر تاکسی‌های شهری باکو، تاکسی‌های بادمجانی رنگی هستند که اصطلاحا به آن‌ها تاکسی‌های لندنی می‌گویند. مالکیت این تاکسی‌ها در اختیار دولت آذربایجان است و رانندگان، درصدی از درآمدشان را بابت اجاره این تاکسی‌ها در اختیار دولت قرار می‌دهند. این تاکسی‌ها معمولا در حال گردش در شهر هستند یا در کنار خیابان ها ایستاده اند که شما می توانید با صدا کردن آن ها، سوارشان بشوید. نکته مهمی که باید به آن توجه کنید این است که شما قبل از سوار شدن در تاکسی حتما با راننده مسیر و قیمت را طی کنید. اکثر راننده های باکو، خوش برخورد و منصف هستند و از این بابت مشکلی نخواهید داشت.

تاکسی های باکو معمولا برای سوار شدن در تاکسی و طی مسیر کوتاه چیزی بین یک تا دو منات در نظر می گیرند و به ازای هر کیلومتر ۰٫۷ منات قیمت افزایش می یابد. مثلا برای مسیر سه کیلومتری حدود ۴ منات و برای مسیر چهار کیلومتری، ۴٫۷، و به همین ترتیب تا بالاتر. اما بازهم بهترین کار برای سوار شدن تاکسی در باکو، طی کردن مبلغ کرایه با راننده است.

 

 

تاکسی تلفنی

شما می توانید با گرفتن شماره ۱۸۹ از تلفن ثابت یا ۰۱۲۱۸۹ از گوشی موبایل با تاکسی تلفنی باکو مرتبط شوید و با گفتن مقصدتان درخواست تاکسی نمائید. قیمت این تاکسی ها در ساعات غیر پیک معمولا ۳۰ درصد ارزان تر از قیمت تاکسی‌های معمولی است.

تاکسی های اینترنتی

علاوه بر تاکسی‌های شهری شما می‌توانید از نرم افزار اوبر استفاده کنید. اوبر شرکت تاکسی اینترنتی است که مانند آن در ایران به عنوان اسنپ و تپسی شناخته شده است. شما می‌توانید با دانلود نرم‌افزار اوبر از سایت آن و ثبت مشخصات خودتان از تاکسی‌های اوبر که در سطح شهر باکو هستند استفاده کنید. قیمت تاکسی‌های اوبر از تاکسی‌های معمولی ارزان‌تر و به صرفه‌تر است مخصوصا اگر می‌خواهید به خارج از شهر بروید و از بازارهای صدرک یا جاذبه‌های گردشگری بیرون از شهر استفاده کنید ما به شما اوبر را پیشنهاد می کنیم.

در این لینک چگونگی نصب اوبر و استفاده از آن در باکو را برای شما توضیح داده ایم.

 

اجاره ماشین در باکو

شما می‌توانید برای چند روز اقامت در باکو اقدام به کرایه ماشین بکنید. برای این کار می‌توانید هم در اینترنت جستجو کنید و هم به شرکت‌هایی که در باکو به این کار می‌پردازند مراجعه نمائید. با یک جستجوی ساده و تایپ عبارت Rent a car in Baku  سایت‌های مربوطه برای شما نشان داده می‌شوند. کرایه ماشین در باکو بستگی زیادی به مدل ماشین، تعداد روز و ساعت‌هایی که می خواهید کرایه کنید، و شرکت ارئه‌کننده دارد. اما معمولا قیمت یک روز کرایه ماشین سدان معمولی از ۳۵ منات آغاز می شود و اگر بخواهید ماشین‌های شاسی بلند استفاده کنید باید حدود ۴۵ تا ۶۰ منات برای هر روز بپردازید.

 

 

نکته: برای رانندگی در باکو حتما لازم است که گواهینامه بین المللی داشته باشید و سن تان از ۶۵ سال بیشتر نباشد.

 

دوچرخه‌سواری در باکو

معمولا کسانی که به مسافرت می‌روند دوست دارند تجربه‌های جدیدی به دست آورند تا لذت بیشتری ببرند. دوچرخه‌سواری در سطح شهر یکی از همین تجربیات جدید است. مخصوصا برای کسانی که در شهرهای آلوده و بزرگ زندگی کرده و کمتر فرصت دوچرخه سواری را پیدا می‌کنند، تجربه این کار در هوای تمیز و خیابان‌های خلوت باکو، شادی‌بخش خواهد بود.

شما برای کرایه روزانه دوچرخه، می‌توانید به مغازه‌های اجاره دوچرخه که در مرکز شهر قرار دارند مراجعه کنید. قیمت کرایه روزانه دوچرخه حددود ۱۰ منات در روز است. فقط حتما پاسپورت و مقداری پول برای بیعانه همراه داشته باشید تا به مشکل برنخورید.

 

 

نکات مهم

۱- برای خرید باکو کارت باید به دستگاه های مخصوصی که شبیه دستگاه های ATM  است مراجعه کنید. این دستگاه ها در بیرون ایستگاه‌ها، فروشگاه‌های بزرگ و مراکز پر رفت و آمد شهر قرار داده شده‌اند برای نمونه شما هنگامی که از هواپیما پیاده شده و وارد سالن اصلی فرودگاه می‌شوید، سمت چپ‌تان دستگاه‌های باکو کارت قرار دارد که می‌توانید این کارت‌ها را از همان‌جا تهیه کنید. هزینه خرید باکو کارت ۲ منات است که بعد از خرید آن، می‌توانید به مبلغ دلخواهتان آن را شارژ کنید.

۲- با یک عدد باکو کارت می‌شود همزمان برای چند نفر استفاده کرد و نیازی به باکو کارت‌های متعدد نیست.

۳- قوانین رانندگی در آذربایجان دقیق و سختگیرانه اعمال می‌شود. سعی کنید از قانون تخطی نکنید تا سر و کارتان با پلیس نیفتد.

۴- اگر پلیس به شما فرمان ایست داد، به آرامی کنار بکشید و  پشت فرمان منتظر بمانید. لازم نیست از ماشین پیاده شوید، مامور پلیس به سمت شما می آید و خودش را معرفی می‌کند.

۵- قیمت بنزین در باکو بستگی به شرکت ارائه دهنده آن دارد. ولی میانگین قیمت حدود ۰٫۹ منات است.

۶- بسیاری از قوانین عمومی که در بالا گفته شد، در مترو و اتوبوس یکسان است و شما ملزم به رعایت آن ها هستید.

۷- نرخ برابری منات با توجه به نوسان ارز در کشورمان متفاوت است. برای این کار بهتر است شما در ایران دلار بخرید و در آذربایجان دلارهایتان را تبدیل به منات کنید. نرخ هر دلار حدود ۱٫۷ منات است.

نویسنده: وحید حلاج