حمل و نقل آذربایجان

فرودگاه های کشور آذربایجان

akstafa Airport

Baku Kala Air Base

Belokany Airport

Dollyar Air Base

Ganja International Airport

Heydar Aliyev International Airport

Kyurdamir Air Base

Lankaran International Airport

Nakhchivan Airport

شرکت های هواپیمایی کشور آذربایجان

۱) شرکت آزال

۲) شرکت آزال هلی‌کوپتر

۳) شرکت باکو ایر

۴) شرکت کاسپین هلی کوپتر

۵) شرکت فور ایر

۶) شرکت ایم ایر

از بین شرکت های یاد شده شرکت آزال بزرگترین و مهم ترین شرکت هواپیمایی است که مالکیت دولتی دارد. این شرکت دارای تجهیزات هوانوردی و کنترل پیشرفته‌ای از جمله ایستگاه‌های رادار مدرن است که در بین کشورهای مستقل مشترک المنافع منحصر به فرد هستند. علاوه بر شرکت های هواپیمایی داخلی ذکر شده، چهار شرکت هواپیمایی روسی و یک شرکت هواپیمایی انگلیسی نیز در این کشور فعالیت رسمی دارند که عبارتند از:

شرکت هواپیمایی روسی ایر فلوت

شرکت هواپیمایی روسی پولکوو

شرکت هواپیمایی روسی ترانس ایر

شرکت هواپیمایی روسی سمراه

شرکت هواپیمایی انگلیسی کوئینی

بنادر کشور آذربایجان

بندر باکو تنها بندر تجاری جمهوری آذربایجان محسوب می شود که ۵۵ فروند کشتی در آن پهلو می گیرند. طبق آمار رسمی منتشره از طرف دولت آذربایجان تا قبل از سال ۲۰۰۱ خط کشتیرانی بندر با چند شهر ساحلی نیز تا حدی محدود برقرار بوده است که از سال ۲۰۰۱ به بعداین ارتباط دریایی ادامه نیافته است و از سال یاد شده به این طرف حمل و نقل بار و مسافر از بندر باکو به بنادر سایر کشورهای حاشیه دریای خزر و بالعکس انجام می‌شود.

طبق آمار رسمی ۲۰۰۲ بیش از ۱۱ هزار تن کالا و ۱۴ هزار نفر مسافر از طریق بندر باکو جابه جا شده اند.

شرکت‌های حمل و نقل دریایی

اصلی ترین شرکت حمل و نقل دریایی آذربایجان شرکت کاسپین است که در اختیار دولت است. علاوه بر آن شرکت‌های حمل و نقل دریایی کشورهای حاشیه دریای خزر با بندر باکو در آذربایجان ارتباط کشتیرانی دارند.

کشتی‌های فعال بندر باکو

در جمهوری آذربایجان تهداد ۵۵ کشتی تجاری فعالیت دارند. تمام این کشتی ها در بندر باکو، تنها بندر این کشور پهلو می گیرند. تمام این کشتی ها دارای ظرفیت ناخالص ثبت شده (GRT) بیش از هزار تن هستند. از این تعداد کشتی ۱۳ فروند فله بر (Cargo)، ۴۰ فروند تانکر نفتکش و ۲ فروندRoll On/Roll Off هستند.

مجموع ظرفیت ناخالص ثبت شده کل کشتی های ذکر شده ۲۵۱۰۰۴ تن است و مجموع ظرفیت وزن مرده (DWT) آنها ۳۱۳،۱۹۳ تن می باشد.

راه آهن کشور آذربایجان

برابر اطلاعات سال ۲۰۰۰ مجموع کل خطوط راه‌آهن در جمهوری آذربایجان ۲۴۹۸۱ کیلومتر اعلام شده است.

همچنین از مجموع خطوط راه‌آهن کشور در سال های ۱۹۹۸ تا ۲۰۰۲ به ترتیب ۲۱۱۷، ۲۱۱۶، ۲۱۱۶، ۲۱۱۶ و ۲۱۲۲ کیلومتر بهره‌برداری شده‌اند و از مجموع خطوط در حال بهره‌برداری در تمام سال های یاد شده ۱۲۷۰ کیلومتر شبکه ریلی برقی بوده‌اند که بر این اساس حدود ۶۰ درصد از خطوط راه‌آهن در حال بهره‌برداری آذربایجان برقی هستند.