توصیه برای داشتن رفتار مناسب در پرواز

۱٫ از محفظه بار بالای سر به درستی استفاده کنید.

همه فضای کابینت های بالای سرتون مختص به شما نمی باشد. به مقدار سهم فضای خودتون وسایل بچینید و جای بقیه ی افراد رو اشغال نکنید. خیلی از وسایل و چمدان های اضافی رو میتونید زیر صندلی تون جا بدین.

۲٫ بچه ها میتونن حسابی اعصاب آدم رو خورد کنن. 

بچه ها همیشه دنبال سرگرمی و فضا برای بازی کردن هستند که این امکانات توی هواپیما وجود ندارند. یکی از اتفاقات رایج، لگد زدن بچه ها به صندلی جلویی است اولین کاری که باید بکنید اینه که از دعوا کردن بپرهیزید. سعی کنید با خود بچه یا پدر و مادرش تماس چشمی برقرار کنید. اگه کارساز نبود، به آرومی از پدر یا مادرش بخواید که این قضیه رو کنترل بکنه. اگه این هم کاری رو پیش نبرد، میتونید به یکی از مهماندارها موضوع رو اطلاع بدین.

یادتون باشه، کسی علاقه ای نداره به تذکرهای شما درباره تربیت فرزند و… گوش بده. پس لازم نیست وارد گفتگوهای تهاجمی بشید.

۳٫ صندلی رو بخوابونم…یا نخوابونم؟
این مشکل توی همه ی پروازها وجود داره و به همین خاطر بعضی از هواپیمایی ها تصمیم گرفتند صندلی هاشون رو همیشه در حالت قفل شده بذارن. برای اینکه خوابوندن صندلی تون برای نفر پشتی مشکلی ایجاد نکنه این ۳ نکته رو همیشه یادتون باشه:

۱_موقع خوردن وعده های غذایی همیشه صندلی رو صاف نگه دارید.
۲_قبل از اینکه صندلی رو بخوابونید به نفر پشتی اطلاع بدین.
۳_خوابوندن صندلی رو به آرومی انجام بدین.

خوابوندن صندلی در پروازهای طولانی برای خوابیدن کار مرسومی هست و بهتره این کار رو وقتی که چراغ ها رو خاموش می کنند انجام بدین.

۴٫ در صندلی های وسطی دسته ی صندلی مال کیه؟

کسی که وسط میشینه به خاطر نداشتن فضای کافی برای دراز کردن پاها، بهتره به هر دو دسته ی صندلی اش تسلط داشته باشه. یادتون باشه که صندلی وسط شرایط چندان جالبی نیست و حداقل میتونیم کاری بکنیم که این سرنشین ها جای کافی برای دست هاشون داشته باشند.

۵٫ دستشویی رفتن هاتون رو برنامه ریزی کنید. 

اگه در صندلی وسط یا کنار پنجره نشستید و ناگهان حس می کنید باید خودتون رو به دستشویی برسونید و نفر کناری به خواب رفته، بهتره به آرامی بیدارش کنید و ازش بخواید راه رو برای عبور شما باز کنه.

اگه صندلی کنار راهرو مال شماست، قبل از خوابیدن به بغل دستی تون اطلاع بدین و ببینید قبل از اینکه شما به خواب برید احتیاجی به عبور از صندلی شما داره؟ این حرکت میتونه برای هر کسی قابل ستایش باشه.

 

۶٫ همه چیز تقصیر مهماندارها نیست.

اگه فکر می کنید مهماندارها منوی غذایی پرواز رو انتخاب می کنند، یا فاصله ی بین صندلی ها، قوانین الکترونیکی پرواز، تاخیر پرواز یا همه ی موارد دیگه ای که باید به شما گوشزد کنند رو از خودشون درآوردن، اشتباه می کنید. لازم نیست عصبانیت خودتون رو سر این کارکنان خالی کنید.
به شغل مهماندارها احترام بذارید و به دستورات ایمنی که اعلام می کنند گوش کنید. اینطوری احتمال اینکه خیلی بهتر باهاتون راه بیان بیشتره.

۷٫ لطفا بوی خود را کنترل کنید!

شاید گفتنش عجیب باشه، اما بوی بد بدن یک نفر دیگه میتونه خیلی آزار دهنده باشه. این فقط بوی بد ناشی از عرق کردن نیست و حتی استفاده ی بیش از حد از عطر و ادکلن هم شامل اش میشه. این موضوع برای غذاهایی که بوی زیادی پخش می کنند هم صدق می کنه: پیاز، سیر، تخم مرغ آب پز و… حواستون باشه که با بوی بد اطرافیانتون رو اذیت نکنید.

۸٫ به کجا چنین شتابان؟

مسابقات پیاده شدن از هواپیما رو دیدین؟ هیچ کس از این حالت عجولانه هل دادن و “زرنگ” بودن لذت نمی بره. اینهمه زمان رو در پرواز سپری کردین، حالا چند دقیقه اینور اونور قرار نیست تغییر زیادی براتون درست کنه. به فرد سالمندی که داره عبور می کنه اجازه بدین جلوتر از شما بره…حداقل یک بار! این کار حس بهتری به خودتون هم میده.

۹٫ موقعیت بدنی خودتون رو حس کنید.

بدونید با توجه به اندازه بدنتون، با چرخیدن ها و بالا و پایین شدن ها چه کسانی رو تحت الشعاع قرار میدین. موقع در آوردن ساک ها و جمع کردن وسایل، مراقب اطرافیانتون باشید.

۱۰٫ سکوت طلایی است. 

فرض رو بر این نگیرید که همه در پرواز دوست دارند هم صحبت شما بشن. شاید بغل دستی تون دوست داره موزیک گوش بده، یا چرت بزنه، یا در سکوت به منظره ی بیرون نگاه کنه. بغل دست یه نفر نشستن در پرواز به معنای بغل دست یه نفر بودن در خونه یا مدرسه نیست.