سوغاتی های باکو

باکو شهری توریستی همراه با فرهنگ و تمدن غنی است.

شهر باکو پایتخت کشور جمهوری آذربایجان است که سالانه پذیرای گردشگران بسیاری از سراسر دنیاست؛ یکی از دغدغه های مسافرانی که به باکو سفر می کنند بدون شک خرید سوغاتی و هدیه برای دوستان و عزیزانشان است. به همین دلیل در این مطلب تصمیم گرفتیم بهترین سوغاتی های باکو را به شما معرفی کنیم که به بهترین شکل یادآور سفر شما به این شهر زیبای باد و آتش هستند. اگر قصد سفر به این شهر را دارید می توانید برای خرید بهترین سوغاتی از این لیست کمک بگیرید. در ادامه با اولدوز گشت همراه باشید.

 

شهر باکو

استکان های کمر باریک

شاید یکی از این سوغاتی های جذاب همین استکان های کمر باریک باشند؛ بازی با رنگ ها را به یادگار خواهید برد، فکرش را بکنید چای خوش طعم در این استکان ها چقدر زیبا جلوه میکند و خوش طعم است. این استکان های زیبا با نام آرمودو (armudu) شناخته میشوند. اگر در کوچه پس کوچه های شهر قدیمی باکو (ایچری شهر) قدم بگذارید؛ بویژه اطراف کاخ شیروانشاه و برج دختر حتما این استکان های زیبا داخل مغازه ها به چشمتان میخورد. هزینه خرید آن هم بسته به طرحی که بر روی آنها نقاشی شده(طراحی برخی از آنها با نقره است) از ۵ منات شروع میشود. 

 

استکان کمر باریک

فرش باکو 

اگر خواستید سوغاتی گران قیمتی بخرید، فرش باکو گزینه بسیار مناسبی است. آذربایجان هم مانند ایران از نظر داشتن گنجینه عظیم فرش بسیار غنی میباشد. اگر خواستید تجمع عظیم این فرش ها را تماشا کنید حتما سری به موزه فرش باکو بزنید و از تماشای این فرش های زیبا و معماری بسیار زیبای این موزه که به شکل فرش است لذت ببرید. آذرخالچا (Azerkhalcha) یک برند مشهور محلی است که از سال ۱۹۲۸ تا به امروز در صنعت فرش فعالیت می‌کند. نمایشگاه فرش این برند در منطقه‌ی قدیمی شهر باکو قرار دارد.

 

موزه فرش باکو
موزه فرش باکو

نقاشی های نفتی

از دیگر سوغاتی های این شهر دوست داشتنی، نقاشی هایی هستند که توسط دستان هنرمند صابر کوپوراوغلو، نقاش مشهور آذربایجانی، کشیده شده است؛ نکته مهم این است که این استاد بزرگ، نقاشی ها را با ناخن ها و سر انگشت خود میکشد و تمام اینها با استفاده از نفت خام کشیده میشوند.

 

نقاشی های نفتی
مرباهای باکو

یکی از خوشمزه ترین قسمت های باکو همین مرباهای رنگارنگیست که با استفاده از میوه های مختلف درست میشوند؛ مسلما سوغاتی خوبی هم به شمار میروند. فکرش را بکنید استکان های رنگی را پر از چای کنید و این مرباهای خوشمزه چاشنی بسیار عالی برای شما خواهند بود. تقریبا این مرباها در تمام سوپر مارکت های باکو پیدا میشوند و انواع مختلفی هم دارند که عجیب ترین آنها مربای گردو، توت سفید، به، آناناس و گیلاس سفید است.

 

مرباهای باکو
مگنت های باکویی

تکه ای از باکو را همراه خود میبرید! مگنت ها یا همان آهنرباهای زیبا که بیشتر به شکل جاذبه های باکو هستن و سوغاتی ارزان قیمتی محسوب میشوند و شما میتوانید به تعداد بالا از آنها خریداری کنید. 

 

مگنت های باکویی
تخته نرد، بازی محبوب باکویی ها

یک بازی با کیفیت مسلما ابزارهای با کیفیتی را هم میطلبد، یکی از بازی های محبوب مردمان باکو تخت نرد هست که به شکل اورجینال و دست ساز میتوان سراسر باکو آنها را پیدا کرد مسلما سوغاتی بسیار خوبی هم برای مهمانی ها و دوره همی های شما خواهد بود.

 

تخته نرد باکو