شرایط خرید ملک در باکو

شرایط خرید ملک در باکو

کشور جمهوری آذربایجان با جمعیتی بالغ بر ۱۰ میلیون نفر و مساحتی در حدود ۸۶٫۶۰۰ کیلومتر مربع در همسایگی شمال ایران قرار گرفته است. شهر باکو، یا به ترکی آذربایجانی (Baki)، پایتخت جمهوری آذربایجان، بزرگترین شهر و همچنین بزرگترین بندر این کشور است. این شهر بر ساحل غربی دریای خزر در شبه جزیره آب‌شوران قرار گرفته و یکی از مناطق نفت‌خیز جهان به شمار می رود. باکو هم چنین پر جمعیت‌ترین و یکی از زیباترین شهرهای منطقه قفقاز است. وجود تعداد بسیاری از پارک‌های ساحلی و برگزاری برنامه‌های متعدد هنری از جمله موسیقی، تئاتر و اپرا جاذبه خاصی به این شهر بخشیده است.

 

امروزه ایرانیان بسیاری در پی آگاهی از شرایط خرید ملک در آذربایجان هستند؛ بهتر است بدانید که با خرید ملک در باکو میتوانید اقامت این کشور را نیز کسب کنید. این املاک به صورت مالکیت مطلق و استیجاری قابل خرید هستند. نکته قابل توجه این است که یک خارجی در باکو نمیتواند زمین خریداری کنید و خریداری زمین تنها برای شهروندان آذربایجان امکان پذیر است. جالب تر این است که از سال ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۸ خرید ملک در آذربایجان توسط افراد خارجی با رشد ۵۳ درصدی روبرو بوده است.

 

شرایط خرید ملک در آذربایجان همراه با اخذ اقامت

افرادی که قصد اخذ اقامت دائم از طریق خرید ملک در آذربایجان را دارند، باید در بازار ملک این کشور حداقل به مبلغ ۱۰۰٫۰۰۰ منات آذربایجان (۵۹۰۰۰ دلار آمریکا) سرمایه گذاری کنند. نکته قابل توجه این است که افرادی که این ملک ها را خریداری میکنند تنها ملک را خریداری کرده اند و مالکیت زمین آن ملک به آنها نمیرسد؛ زمین آن در اجاره بلند مدت شخص خارجی قرار خواهد گرفت.

جهت درخواست اخذ اقامت آذربایجان مدارک زیر احتیاج است:

  • ۴ قطعه عکس ۳ در ۴
  • کپی پاسپورت و برابر اصل شده
  • اطلاعات و مشخصات فردی
  • تکمیل فرم درخواست مربوطه
  • گواهی پرداخت هزینه های دولتی
  • سند ملکی که توسط فرد خارجی خریداری شده است

 


استانداردهای سرمایه گذاری در آذربایجان

بررسی نرخ ریسک مصادره اموال

خرید ملک و مستغلات آن یکی از راه های باثبات سرمایه گذاری در آذربایجان و کل دنیا میباشد. یکی از استاندارهای سرمایه گذاری در این کشور بررسی نرخ ریسک مصادره اموال در این کشور است. این بدین معنا می باشد که، دولت آذربایجان در صورتی که احساس کند شخص سرمایه گذار ممکن است خطری برای این کشور داشته باشد اقدام به مصادره اموال شخص سرمایه گذار می نماید؛ این عدد هرچه بزرگتر باشد خطر ریسک بالاتر می باشد.

بررسی کنترل فساد در این کشور

مورد بعدی در خصوص استانداردهای سرمایه گذاری بررسی کنترل فساد در این کشور میباشد؛ با وجود کاهش میل مبارزه با فساد در این کشور باز هم موارد متعددی در خصوص رشوه گیری در این کشور وجود دارد که این امر می تواند تمایل افراد خارجی در خصوص سرمایه گذاری در این کشور را کم نماید. 

 


واجدین شرایط خرید ملک در آذربایجان

تمامی افراد خارجی که در آذربایجان یک اقامت موقت معتبر داشته باشند میتوانند ملک خریداری کنند؛ حال این اقامت موقت میتواند کاری و یا تحصیلی باشد. طبق قوانین آذربایجان، برای خرید ملک هیچ تفاوتی میان شهروندان آذربایجان و افراد خارجی وجود ندارد، هر دو میتوانند در آذربایجان ملک خریداری کنند اما نکته قابل توجه این است که شهروندان خارجی تنها میتوانند ملک مذکور را خریداری کرده و صاحب زمین آن نمیشوند مگراینکه با یک شهروند آذربایجانی ازدواج کنند؛ در آن صورت نیمی از زمین هم متعلق به آنها میشود اما به محض جدایی زمین مورد نظر دوباره متعلق به شهروند آذربایجانی میشود.

 


مراحل قانونی خرید ملک در آذربایجان 

خریدار خارجی می تواند در ابتدا ملک مورد نظر خود را از طریق اینترنت و یا با کمک یک موسسه املاک و مستغلات معتبر در آذربایجان انتخاب نماید. با بستن قرارداد با یک موسسه املاک و مستغلات معتبر باید امکان تقلب و سوءاستفاده را به حداقل رساند. فروشنده باید یک سند معتبر از ملکی را که می خواهد بفروشد ارائه نماید سپس باید در یک دفتر اسناد رسمی فرم مخصوص خرید و فروش ملک را پر کرده و این فرم معمولاً شامل ضوابط مربوط به فروش و حقوق و تعهدات می باشد.

 

توافقنامه های خرید و فروش میتوانند به دو زبان انگلیسی و آذربایجانی تنظیم شوند اما بایستی به زبان آذربایجانی ترجمه شوند. شرایط اصلی قرارداد فروش، قیمت قرارداد، حقوق و مسئولیت های طرفین، تعهدهای فروشنده و خریدار باید به صورت مکتوب درآمده و در اختیار طرفین قرارداد بگیرد. پرداخت هزینه های دولتی جهت ثبت قرارداد خرید و فروش املاک توسط دفترخانه اسناد رسمی که این هزینه در باکو ۲۰۰ منات  و در سایر شهرها ۸۰ منات و هزینه بیمه خانه که اجباری می باشد به ارزش ۵۰ منات است. با توجه به مساحت آپارتمان باید هزینه گواهی فنی صدور صورتحساب پرداخت شود که این مبلغ حداقل ۸۰ منات می باشد.


نکات مهم

نکته مهمی که در اجاره ملک در آذربایجان وجود دارد این است که در این کشور پولی بابت پیش پرداخت معمولاً دریافت نمی گردد. مدت زمانی که می توان در این کشور یک ملک را اجاره کرد حداکثر ۱۰ سال می باشد و مالیاتی که صاحبخانه بایستی بابت اجاره خود بپردازد ۱۴% می باشد.

علاوه بر هزینه ملک هزینه های جانبی هنگام خرید ملک وجود دارد که به شرح زیر است:

هزینه های دولتی (در باکو ۲۰۰ منات و سایر شهر های آذربایجان ۸۰ منات)
هزینه بیمه ملک (در حدود ۵۰ منات)
هزینه گواهی فنی (۸۰ منات)
هزینه موسسه املاک و مستغلات (این هزینه بسته به نوع ملک بین ۲ تا ۴ درصد قیمت ملک می باشد)

در آذربایجان وام بانکی جهت خرید ملک فقط به تبعه آذربایجان داده می شود و افرادی که اقامت موقت در این کشور داشته باشند نمی توانند از وام بانکی استفاده نمایند.

شرایط خرید ملک در باکو را برای شما شرح دادیم برای اطلاعات جزئی تر وارد لینک های زیر شوید:

برای آگاهی از هزینه های عمومی در باکو وارد لینک شوید.
برای آگاهی از حمل و نقل باکو وارد لینک شوید.

 

منبع: موسسه حقوقی ملک پور