موزه های باکو

 موزه های باکو

امروزه در کشورهای جهان، میراث فرهنگی که نشان دهنده اصالت و قدمت است، جزء مهم ترین عناصر فرهنگی به حساب می آید. در این میان مهم ترین بناهایی که این آثار ارزشمند را در خود جای داده اند می توان به موزه ها اشاره ویژه داشت چرا که مرکز اصلی جمع آوری و نمایش این آثار به بازدیدکنندگان می باشند. شهر باکو مهد این میراث فرهنگی است که مردم از سراسر جهان سفر میکنند تا این میراث را از نزدیک ببینند. به همین خاطر بر آن شدیم که در این مطلب برخی از موزه های محبوب باکو را به شما معرفی کنیم.

موزه فرش باکو

موزه فرش باکو با داشتن ویژگی هایی نظیر قدمتی طولانی، بزرگترین مجموعه فرش آذربایجان، یکی از پر بازدیدترین جاذبه های شهر، طراحی مدرن سازه و نیز دارا بودن بیش از ۱۴ هزار شی ارزشمند، از منحصر به فردترین موزه های آذربایجان است؛ لذا ارزش این را دارد که درباره اش بیشتر بدانیم و در فرصت مناسب از آن دیدن کنیم. همانطور که می دانید بطور کل مقوله فرش جزء آن دسته از آثاری است که طرفداران پر شماری در دنیا دارد. خلق این اثر هنری در منطقه قفقاز جزء مهم ترین دستاورد های زیبایی شناختی محسوب می شود.

برای آشنایی بیشتر با موزه فرش باکو وارد لینک شوید.

موزه های باکو

موزه حیدر علی اف باکو

کشور آذربایجان شروع پیشرفت و حرکت به سمت مدرن شدن خود را مدیون فردی بنام حیدر علی اف است. وی با رهبری خود پس از استقلال آذربایجان از شوروی، فضای رشد و پیشرفت را در کشور بنا نهاد. از این رو مردم این کشور احترام ویژه ای برای شخص حیدر علی اف قائل هستند و در راستای جاویدان شدن نام وی، مهم ترین آثار کشور خود را به نام ایشان ثبت می کنند. در تاریخ ۲۹ دسامبر ۲۰۰۶ با هدف حفظ زبان ترکی آذربایجانی، تاریخ، فرهنگ، ارزش های ملی و معنوی آذربایجان و نیز حفظ روند مدرنیزاسیون و پیشرفت آذربایجان، الهام علی اف – رئیس جمهور وقت آذربایجان – دستور به تاسیس این مرکز را داد.

 

موزه های باکو

موزه ادبیات نظامی گنجوی

نظامی گنجوی، شاعر و داستان‌ سرای ترک تبار قرن ششم هجری است که به‌ عنوان پیشوای داستان‌ سرایی در ادب فارسی شناخته شده ‌است. این موزه در خیابان حاکمیت (Istiglaliyyat) باکو قرار گرفته است. موزه ادبیات نظامی گنجوی  آذربایجان شامل آثاری از این شاعر و دیگر شاعران مشابه می باشد که از نظر فرهنگی و قدمت بسیار نفیس و کهن می باشند. سر درب موزه ادبیات نظامی گنجوی با مجموعه  مجسمه هایی از نوابغ ادبی تزیین شده است. این موزه در ابتدا در سال ۱۹۴۷ به نیت بنای یادبودی برای  نظامی گنجوی  ساخته شد.

نماد مقبره وی تشکیل شده است از سنگ مرمر ظریفی که حدود ۲۰ متر ارتفاع دارد و در پشت آن، یک فضای باز با نمایش صحنه هایی از کتاب نظامی و  مجسمه  فلزی وی  وجود دارد. بناهای یاد بود نظامی در شهرهای بسیاری از آذربایجان و همچنین در تبریز (ایران)، مسکو (سنت پترزبورگ)، کیف (اوکراین)، تاشکند (ازبکستان) و بسیاری از کشورهای دیگر وجود دارد.

 

موزه های باکو
موزه کتاب های مینیاتور باکو

در گوشه ای از شهر قدیمی باکو موزه ای به چشم میخورد که بسیار دیدنیست؛ تنها موزه مینیاتوری دنیا که در ۲ آوریل ۲۰۰۲ راه اندازی شد و فعالیتش را آغاز نمود. این موزه مجموعه ای مشتمل بر ۶۵۰۰ کتاب از ۶۴ کشور مختلف است. نمونه این موزه در شهر گنجه آذربایجان هم افتتاح شده است که مشتمل بر ۱۰۴۵ نسخه از کتاب های مینیاتوری میباشد.

 

موزه های باکو
موزه هنر آذربایجان

هر آنچه از زمان باستان به یادگار مانده در این موزه گردآوری شده است. این موزه یکی از بزرگتری موزه های شهر باکو است که در سال ۱۹۲۰ افتتاح شد. این موزه متشکل از دو ساختمان قدیمی است که شامل انواع آثار از غرب اروپا، روسیه و شرق میباشد.

 

موزه های باکو
موزه ملی باکو

موزه ملی تاریخ آذربایجان بزرگترین موزه ی آذربایجان می باشد که در سال ۱۹۲۰ تاسیس شده است و محل اقامت خصوصی فردی به نام حاجی زین العابدین تقی اف ، نجیب زاده ی نیکوکار و معروف بود. این موزه ی باشکوه در شهر باکو قرار دارد. تقی اف سرمایه دار نیکوکار و اهل فرهنگ آذربایجانی بوده و چندین مدرسه و روزنامه در آذربایجان تاسیس کرده است. این موزه تاریخ و فرهنگ آذربایجان را در چند گالری مختلف نشان می دهد و  دارای بیش از ۲۰۰۰ نوع نمایشگاه به شرح: بخش تاریخ مدرن،  بخش مردم نگاری، گروه تاریخ باستان و قرون وسطی جمهوری آذربایجان، بخش گردش علمی،  آزمایشگاه برای بازسازی موزه، صندوق سکه شناسی: شامل مجموعه‌ای از یوگنی پاخوموف و گروه طراحی هنرمی باشد، حتی اطراف آن بیش از ۶۰۰۰ مواد صنایع دستی، وجود دارد. ساختمان و طراحی موزه بسیار دیدنی می باشد و برای علاقه مندان به تاریخ می تواند انتخاب بسیار مناسبی باشد.

 

موزه های باکو

برای موزه گردی در باکو هم اصلا نگران هزینه تاکسی و رفت و آمدتان نباشید؛ نرم افزار به صرفه اوبر در این زمینه کمک زیادی به شما میکند. 

برای رزرو تور و هتل در باکو با شماره ۰۲۱۷۱۰۵۷۸۹۸ تماس بگیرید.